Reklama

Światłoczułość słowa

Światłoczułość słowa

01.04.2019
Czyta się kilka minut
W

W jednym z zebranych w tomie mikroesejów Claudio Magris pisze: „Tak jak mała próbka pobranego materiału może ujawnić w histologicznym badaniu ogólny stan zdrowia danej osoby, tak być może również część strony lub tablicy (...) może oddać prawdziwy stan rzeczy”. Jednak miniatury włoskiego autora nie mają aspiracji do zaprezentowania ostatecznej prawdy, z rozmysłem skupione są na drobnych fenomenach i pojedynczych wydarzeniach, skojarzeniach wywołanych najbanalniejszymi czynnościami. 48 uporządkowanych chronologicznie zapisków z lat 1999–2016 przypomina notatki na serwetkach, albo posty na Facebooku. Choć dotykają tematów odległych, razem składają się na interesującą podróż przez współczesność, widzianą oczami wybitnego intelektualisty i akademika – niemałą rolę odgrywa w niej umiejętność przeplatania ironii z czułością wobec świata w jego najdrobniejszych przejawach. ©

Claudio Magris MIGAWKI, przeł. Joanna Ugniewska, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2019


Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]