Reklama

Świat Witkacego

Świat Witkacego

09.02.2015
Czyta się kilka minut
Wielkie przedsięwzięcie szczęśliwie zbliża się do finału. Przedostatni wolumin listów Witkacego jest zarazem jednym z ostatnich tomów wydania krytycznego jego „Dzieł zebranych”.

„Listy do żony” – cztery tomy, niemal 2,5 tysiąca stron. Listy do pozostałych adresatów – na razie ponad 2 tysiące. Znaczną część zajmują przypisy, komentarze i aneksy, ale bez nich lektura listów Witkacego – skrótowych, z mnóstwem zaszyfrowanych odniesień, aluzji, cytatów i kryptocytatów, neologizmów, groteskowo przekręconych nazwisk i obcojęzycznych wtrętów – byłaby niemożliwa. Dzięki benedyktyńskiej pracy edytorów, od Anny Micińskiej po Tomasza Pawlaka, ta korespondencja staje się nie tylko autoportretem autora „Nienasycenia”, ale i panoramą życia kulturalnego i towarzyskiego dwudziestolecia. Kiedy edycja zostanie ukończona, trzeba będzie raz jeszcze spojrzeć na całość. Trudno szczegółowo omawiać pojedynczy tom, więc dla zachęty wybrałem spośród 51 adresatów dwie postacie.
Pierwsza to Stefan Szuman (1888–1972), lekarz, psycholog i filozof, pionier polskiej psychologii...

2831

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]