Reklama

Świat jak owczarnia

Świat jak owczarnia

14.03.2016
Czyta się kilka minut
Nadia Sawczenko głodzi się w rosyjskim więzieniu. Wszyscy wiemy dlaczego, szkoda więc papieru z niewyciętych jeszcze lasów, by zapisywać wyrazy oburzenia.
Fot. Luca Cappelli / GETTY IMAGES
T

Trudno byłoby w polszczyźnie znaleźć niezużyte w tym celu złe słowa, skoro mamy nieprzyjemność sąsiadowania z caratem od paruset lat. Korciło mnie, żeby zostawić tę stronę pustą w odruchu protestu, bo jakże mam teraz pisać figlarną miniaturkę, jak to dobre jedzonko ukoi wszystkie smuteczki. Ale byłby to odruch równie próżny, jak rotacyjne jednodniowe głodówki europosłów. Nie takich jak oni polityków z ustami pełnymi frazesów smarują sobie na Kremlu kawiorem na śniadanie.

Nie uciekniemy przed paradoksem, że jedna dzielna kobieta może podniesionym środkowym palcem zrobić więcej dla przywrócenia równowagi w porządku symboli i wartości niż miliony ludzi i miliony dolarów. Niech to będzie wezwanie, byśmy w ostatnie dni postu i wyczekiwania wiosny zatrzymali się dłużej nad sprzecznościami, które komplikują rozumienie ludzkich spraw.

Jest w ruchu slow food drażniąca nuta...

5699

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]