Reklama

Strażnicy tabu?

Strażnicy tabu?

09.02.2010
Czyta się kilka minut
Artur Żmijewski: Jeśli nawet narusza się granice kultury, zmienia się jej konfigurację, to jednocześnie wytwarza się nowe zakazy. Tam, gdzie niegdyś było rozmycie, dziś jest tabu. Spolegliwość wobec niego stała się interesem artystów. Rozmawiali Grzegorz Jankowicz i Piotr Kosiewski
G

Grzegorz Jankowicz, Piotr Kosiewski: Czy współczesna kultura tworzy tabu, czy raczej je przekracza?

Artur Żmijewski: Problem z istnieniem tabu nie polega jedynie na jego przekraczaniu, ale także na konieczności jego zachowywania.

Cofnijmy się kilkanaście lat, kiedy grupa polskich artystów, m.in. Katarzyna Kozyra, prezentowała bardzo odważne prace, które - jak "Piramida zwierząt" - krążyły wokół tabu. Zabijając zwierzęta, żeby zrobić z nich rzeźbę, Kozyra nie łamała tabu zabijania, bo w naszej kulturze nie obowiązuje ono wobec zwierząt. Zwierzęta są surowcem stosowanym w przemyśle na skalę masową.

Jaki był sens jej artystycznego gestu?

Artyści czytają rzeczywistość społeczną jak swoisty tekst - gdzie wszystko pojawia się równocześnie: obrazy, zachowania, słowa. Tkanka społeczna...

13585

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]