Reklama

Stracona okazja

Stracona okazja

30.10.2007
Czyta się kilka minut
Być może rok spędzony wBerkeley przyczynił się do zmiany światopoglądu Kołakowskiego. Porzucił on swoją marksistowską przeszłość iprzesunął się na prawo, podczas gdy ówczesny ruch studencki uległ radykalizacji iostro skręcił na lewo.
J

Jesienią 1971 r. przybyłem do Berkeley, aby objąć asystenturę na wydziale historii University of California. Kampusem wciąż wstrząsały protesty studenckie, których celem było zakończenie wojny w Wietnamie, poprawa sytuacji mniejszości etnicznych i podważenie tradycyjnych metod nauczania akademickiego. Pracownikom uniwersytetu nie było łatwo patrzeć na to przychylnym okiem, ponieważ w skład tego zróżnicowanego ruchu wchodzili też ludzie gotowi realizować swoje idealistyczne cele "wszelkimi niezbędnymi środkami", by posłużyć się groźnym językiem tamtych czasów. Na szczęście z upływem lat najbardziej nieprzejednani i destrukcyjni przywódcy ruchu utracili wpływy, którymi cieszyli się w gorączkowej atmosferze przełomu lat 60. i 70. Przez ten czas zdążyli jednak wyrządzić wiele szkód.

Zbędna biała wiedza

Ich działania doprowadziły m...

10599

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]