Reklama

Sto złotych za głos

Sto złotych za głos

13.04.2007
Czyta się kilka minut
Kończy się drugi rok obecnej kadencji rządowej. Pomału zatem wkraczamy w nową kampanię wyborczą, w której rządząca partia będzie starała się "kupić" jak najwięcej głosów. Dlatego, mimo deficytu budżetowego przekraczającego dopuszczalne w Unii Europejskiej granice i kolosalnego, bo wynoszącego blisko pół biliona złotych długu publicznego, niewątpliwie będą zwiększane wydatki socjalne. Podwyżki dostali już lekarze, nauczyciele, żołnierze czy górnicy z deficytowych kopalń. Teraz przyszła pora na emerytów.
E

Emeryci to grupa ważna, bo jest ich blisko 10 mln (świadczenia z Funduszy Ubezpieczeń Społecznych otrzymuje 7,2 mln osób, a ponad dwa miliony z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego). Do tej pory ich świadczenia zachowywały względnie stałą wartość realną, bowiem podwyższa się je wraz ze wzrostem cen. Do 2004 r. była to waloryzacja coroczna, ale przy spadającej inflacji prowadziło to do paradoksalnej sytuacji, w której podwyżki były kilkuzłotowe (a o każdej ZUS musiał powiadomić listem poleconym, kosztującym obecnie 3 złote 55 groszy). Dlatego postanowiono, że emerytury zwiększane będą wtedy, gdy wzrost cen przekroczy 5 proc., jednak nie rzadziej niż raz na trzy lata. Stąd w tym roku, ponieważ zeszłoroczna inflacja wyniosła tylko jeden procent, waloryzacji nie było, ale emeryci najbiedniejsi otrzymali jednorazowe dodatki wynoszące do 420 złotych.

Sytuacja...

3831

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]