Reklama

Sterowanie kciukiem

Sterowanie kciukiem

27.11.2016
Czyta się kilka minut
Vincent F. Hendricks, badacz mediów społecznościowych: Jeśli manipulujesz informacją, możesz manipulować tłumami. A kiedy manipulujesz tłumami, manipulujesz demokracją.
Fot. Drew Angerer / GETTY IMAGES / FOTOMONTAŻ „TP”
W

WOJCIECH BRZEZIŃSKI: Po serii wyborczych niespodzianek w 2016 r. – od Brexitu po Trumpa – coraz więcej wątpliwości dotyczy roli mediów społecznościowych w naszej demokracji. Zdaniem wielu obserwatorów stały się one idealnym narzędziem dezinformacji, propagandy i politycznej manipulacji. Czy demokracja i media społecznościowe są kompatybilne?
Prof. VINCENT F. HENDRICKS: Wierzę, że są. Problem w tym, że sprawne funkcjonowanie tego rodzaju demokracji, który zwykle mamy na myśli, czyli demokracji deliberatywnej, wymaga, żebyśmy przed dokonywaniem wyborów zastanowili się nad własnymi opiniami i ewentualnie zmieniali zdanie. W internecie proces ten przebiega w zupełnie nowych warunkach.
Wiele psychologicznych pułapek, w które wpadamy przy podejmowaniu decyzji, dobrze znanych psychologii społecznej – polaryzacja, społeczne dowody słuszności,...

14350

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

to media złamały zasady demokracji, mediom wydawało się, że są w stanie zniszczyć każdego, wypromować każdego, one decydowały o tym "co dobre a co złe", kreowały otaczającą rzeczywistość na swoje zdegenerowane podobieństwo ale nastaje nowe, internet zabrał władzę "boskim" mediom i zwrócił ją ludziom. Do czasu aż powstaną nowi "bogowie", nowi manipulatorzy. Żałosnym jest jak jedni manipulatorzy płaczą nad utraconą władzą na rzecz innych manipulatorów. Jedni "bogowie" umierają, drudzy nadchodzą.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]