Reklama

Ładowanie...

Stawiszyński o sprawie Dalajlamy: czy „oni wszyscy są tacy sami”?

22.04.2023
Czyta się kilka minut
Czas przestać pokładać wiarę w tych czy innych „świętych”.
Fot. Karol Paciorek
N

Niezależnie od tego, co się faktycznie wydarzyło 28 lutego 2023 roku w Dharamsali – czy to było realne nadużycie i molestowanie, czy fatalne faux pas wynikające ze słabnących zdolności poznawczych, czy też może raczej konwencjonalna dla tamtego kręgu kulturowego przekomarzanka, która wyłącznie w zachodnich oczach wygląda gorsząco (takie są w tej kwestii trzy główne stanowiska) – jedno, niestety, nie ulega wątpliwości. Wizerunek Dalajlamy, duchowego i politycznego przywódcy Tybetańczyków, został nieodwracalnie rozmontowany. Najbardziej zaś tragicznym tego aspektem – niektórzy twierdzą, że celowo zadziałały tu chińskie służby specjalne – jest zaprzepaszczenie wieloletnich wysiłków na rzecz ocalenia tybetańskiej autonomii: kulturowej, narodowej i moralnej.

Tenzin Gyatso – jak wierzą Tybetańczycy, czternasta inkarnacja bodhisattwy Awalokiteśwary, czyli...

6256

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]