Reklama

Statystyki i życie

Statystyki i życie

28.08.2005
Czyta się kilka minut
Pracujący z młodzieżą księża obserwują trzy rodzaje lęku: przed przyszłością - zapewnieniem egzystencji; przed Bogiem - z powodu nieuporządkowanych z nim relacji, braku formacji duchowej; oraz lęk przed choćby najmniejszą porażką. A czego oczekują młodzi od Kościoła? Nadziei - odpowiadają zgodnie duchowni. - Oni znają swoje słabości, ale chcą iść dalej. Zaś my, duszpasterze, sprowadzamy Ewangelię do mowy moralizatorskiej. I wtedy staje się dołująca. Chrystus mówi: idź i nie grzesz więcej, a nie: jesteś grzesznikiem.
W

W 2004 r. sondaż ośrodka YouGov informował, że 44 proc. obywateli Wlk. Brytanii deklaruje się jako wierzący, 35 proc. - jako niewierzący. Gdy zapytać ich jednak o przynależność do religii, odsetek wierzących okaże się wyższy (w 2001 r. tylko 14,5 proc. nie przyznawało się do żadnej). Socjologowie opisują ten fenomen jako “chrześcijaństwo kulturowe" - choć nie wierzy się w Boga, ciągle identyfikuje się z religią. Sondaż YouGov zestawiony z wynikami Instytutu Gallupa z 1968 r. (77 proc. Brytyjczyków uznało się wówczas za wierzących) pokazuje jednak, że Zjednoczone Królestwo sekularyzuje się, i że młodzi Brytyjczycy są znacznie mniej religijni niż ich rodzice.

Choć statystyki alarmują, że młode pokolenie zapomina o Bogu, przeczy temu fenomen spotkań z Papieżem. Poproszony w trakcie Światowych Dni Młodzieży w Paryżu o wytłumaczenie tego zjawiska, kard. Jean-Marie...

10655

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]