Reklama

Starość na pomniku

Starość na pomniku

11.12.2005
Czyta się kilka minut
Przedziwny zbieg okoliczności. W piątek, 25 listopada, byłam zaproszona, jako rodzina Jana Pawła II, na ogłoszenie wyników konkursu na Jego pomnik. Nie będę się rozwodzić nad zasadnością stawiania pomników oraz oceną zgłoszonych prac, które jeden z jurorów nazwał - streszczam - amatorszczyzną, na organizatorach konkursu nie pozostawiając suchej nitki. Rzecz w tym, że jeden z wielu zarzutów pod adresem pracy, która uzyskała jaką taką aprobatę jury i drugą nagrodę w konkursie (pierwszej nie przyznano), był taki, że... autor pracy przedstawił Papieża jako starego człowieka. Gdy to usłyszałam, oniemiałam i opadły mi ręce. Natychmiast pomyślałam o komentarzu Anny Matei “Niekochana starość" (“TP" nr 48/05), przeczytanym poprzedniego dnia. Nie jestem znawcą rzeźby, nie umiem ocenić jej walorów artystycznych, ale jako zwykły odbiorca (a może nawet nie tylko zwykły) na takim pomniku, jeżeli już musi być postawiony, chciałabym widzieć Papieża z charakterystycznie pochylonymi plecami i głową, wspartego o krzyż niesiony podczas Drogi Krzyżowej. Żadne udziwnienia czy głęboko ukryte zamysły autora. Takim Go pamiętamy, taki był i taki jest żywy w pamięci, szczególnie ludzi młodych.
K

KAZIMIERA KWIECIŃSKA (Toruń)

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]