Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Stara wojna, nowe realia

Stara wojna, nowe realia

19.11.2012
Czyta się kilka minut
Na pozór wygląda to tak, jak cztery lata temu. W grudniu 2008 i styczniu 2009 r. Izrael też uderzył na Strefę Gazy, a celem również było powstrzymanie nękających ataków Hamasu...
.

...(od początku 2012 r. na izraelskie pogranicze spadło 800 rakiet „domowej” roboty) i zniszczenie arsenałów tej organizacji terrorystycznej/narodowowyzwoleńczej (jedno nie wyklucza drugiego), która od wyborów w 2007 r. rządzi Gazą.

Wtedy cena, jaką zapłacili zwykli ludzie, była nieproporcjonalnie wysoka: większość z 1300 zabitych Palestyńczyków stanowili cywile. Izraelczycy niszczyli też cywilną infrastrukturę Gazy – tego więzienia na wolnym powietrzu, gdzie 1,7 mln ludzi, stłoczonych na małej przestrzeni (4100 osób na km kw.), od 2007 r. żyje w izolacji – bo od wyborczego sukcesu Hamasu Izrael utrzymuje blokadę Strefy.

W 2008 r. naloty trwały tydzień, po czym ruszyła ofensywa lądowa (podczas niej padła większość ofiar). Czy taki scenariusz się powtórzy, tego w chwili zamykania numeru „Tygodnika” nie było wiadomo. O takiej możliwości mówił premier...

3519

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]