Reklama

Stany wojenne Europy Wschodniej

Stany wojenne Europy Wschodniej

11.12.2008
Czyta się kilka minut
Jeszcze w moskiewskich sklepach była "kiełbasa doktorska z wielkimi okami słoniny, serek topiony kosztował kilka kopiejek, a Komunistyczna Partia Związku Radzieckiego sposobiła się do kolejnego wiekopomnego zjazdu z równie wiekopomnym referatem sekretarza biura geriatrycznego, jak powszechnie nazywano Biuro Polityczne KC. Ale w powietrzu czuło się niepokojące powiewy, zanosiło się na zmiany.
W

Wtedy - w grudniu 1981 r. - nikt nie przypuszczał, że potężny Związek Radziecki za kilka lat się rozpadnie, a jego wschodnioeuropejskie satelity wybiorą własną orbitę. Spodziewano się raczej, że ruch przebudowy wszechwładnej partii tchnie nowego ducha w cielsko sowieckiego molocha, a sytuacja w rozkołysanej przez lekkomyślną "Solidarność" Polsce uspokoi się.

Przez Polskę w roku 1981 przetaczały się fale strajków, intelektualiści radzili nad sposobami zagospodarowania wyrwanych cenzurze skrawków wolności, PZPR wahała się między próbami okiełznania Solidarnościowego "warcholstwa" a serwilistyczną postawą wobec Wielkiego Brata.

Przebojem lata '81 była w Polsce żartobliwa piosenka, w której bard zastanawiał się, czy czerwone mrówki zaatakują jego kocyk, rozłożony w celach pokojowych na leśnej polance. "Wejdą, nie wejdą, wejdą, nie wejdą..." - to...

7595

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]