Reklama

Sprzedaż pierworództwa

Sprzedaż pierworództwa

09.06.2014
Czyta się kilka minut
Charaktery Jakuba i Ezawa najlepiej ukazuje opowieść o sprzedaniu pierworództwa.
N

Nim to nastąpiło, mogliśmy się dowiedzieć, że Ezaw był człowiekiem silnym, „rozmiłowanym w rozległych przestworzach”. Uchodził za świetnego myśliwego. Był typem zmysłowca. Lubił kobiety i wybrał sobie żony spośród Filistynów. Imię Jakub oznacza: „Ten, który trzymał się pięty” albo „Ten, który podąża po znanych ścieżkach”. Komentatorzy dodają: to ten, który podąża drogą Abrahama. Są tacy, co uważają, że to imię oznacza: „Niech Bóg chroni”. Ta uwaga odnosi się do aniołów, które przez lata wędrówki Jakuba witały go i żegnały.
Jakub, jak czytamy, był nieśmiały i „chętnie przebywał w namiocie”. Co zapewne oznacza, że wiele czasu poświęcał studiowaniu. Nie był człowiekiem tak wielkiej siły jak jego brat. Musiał za to posiadać inne umiejętności, które dały mu pierwszeństwo w braterskiej rywalizacji. Nie był bezbronny jak Abel.
Pewnego razu Jakub przygotowywał posiłek, gdy z pola...

3541

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]