Reklama

Springer, Polacy, Żydzi

Springer, Polacy, Żydzi

11.04.2004
Czyta się kilka minut
Żydzi odbierają swoje; Znów będzie jak przed wojną. Nasze ulice, Żydów kamienice; Jak zaczną oddawać, nic dla nas nie zostanie. To nie są cytaty z antysemickiego pisemka, ale z tygodnika Neesweek Polska (nr 14). Pierwsze zdanie straszy już na okładce, wkomponowane w fotografię, na której widać zardzewiałe klucze znalezione na pogorzelisku stodoły w Jedwabnem.
T

Tematem numeru jest kwestia zwrotu mienia żydowskiego - problem aktualny i poważny. Dlatego postawmy sprawę jasno: obrzydzenie i sprzeciw budzi nie fakt podjęcia przez “Newsweek" tego tematu, ale sposób przedstawienia go - jak w antysemickim brukowcu, w którym zwrot mienia staje się “żydowską zemstą za Jedwabne". Krzykliwy tytuł, sensacyjność, wyróżnienie takich a nie innych fragmentów - a więc robota redaktorsko-wydawnicza - przyczyniły się zapewne do wzrostu sprzedaży. Warto zadać pytanie wydawcy, czyli niemieckiemu koncernowi Axel-Springer: czy środkiem do sukcesu ekonomicznego może być wzywanie do nienawiści?

Być może Podlasie - obolałe po sprawie Jedwabnego, wymagające wsparcia - jest miejscem tak dobrym jak każde inne, aby pokazać problem restytucji żydowskich. Jednak wydźwięk materiału z “Newsweeka" jest nie tylko antysemicki, ale także antypolski. Bo...

1681

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]