Reklama

Spotkanie z cieniem

Spotkanie z cieniem

08.08.2016
Czyta się kilka minut
82 strony? To nie pomyłka – spuścizna tego poety liczy tylko 45 utworów. Po lekturze nie mamy jednak wątpliwości: to BYŁ poeta.
U

Urodzony 5 sierpnia 1911 r., niemal rówieśnik Miłosza, przeżył niespełna 24 lata. Za życia wydał wspólnie z dwoma przyjaciółmi tom „Profile”. Jego książkę pośmiertną przygotował Józef Czechowicz. Ludwik Fryde i Antoni Andrzejewski włączyli dwa wiersze do legendarnej „Antologii poezji polskiej 1918–1938”. A potem? Maleńki zbiorek wydany w... Hanowerze (1946), kolejne dwie antologie i tyle. Poeta zapomniany wraca dopiero teraz.
Fryde, znakomity krytyk, nazwał wiersze Mikiewicza „rewelacją fantazji poetyckiej”. Czechowicz, jeden z najwybitniejszych poetów dwudziestolecia, widział w nim „sprzymierzeńca na wielkim froncie walki o sztukę”. To opowieść o zamordowanym świecie: Czechowicz zginie we wrześniu 1939 r., Frydego trzy lata później rozstrzelają Niemcy, nie wiemy, jak rozwinąłby się talent Mikiewicza. To, co pozostało, jest tylko zapowiedzią – frapującą jednak i zaskakującą....

2930

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]