Reklama

Sporu psa z kotem ciąg dalszy

Sporu psa z kotem ciąg dalszy

06.10.2009
Czyta się kilka minut
Dobre obyczaje zalecają pono, by w dyskusji ostatnie słowo miał jej inicjator, a więc w tym przypadku prof. Markowski. Proszę wybaczyć, że naruszam tę zasadę, ale oponent mój w swej replice ("Erudyci i entuzjaści", "TP" nr 35) stawia pewne pytania i wysnuwa nowe tezy. Spróbuję odpowiedzieć.
1

1. W swoim czasie jedną z naszych polemik nazwałem "sporem psa z kotem". Markowski pisze, że do dziś nie wie, kto jaki gatunek reprezentuje. Wyjaśniam: moje metaforyczne określenie nawiązywało do wcześniejszej jego opinii, że "badacz interpretując powinien odróżniać się od pisarza, a nie iść za nim wiernie jak przysłowiowy pies", co dopełniłem słowami: "powinien chodzić własnymi drogami - jak przysłowiowy kot". Rzecz jasna, że Markowskiego obsadziłem w roli kota, a siebie w roli psa.

2. Markowski dziwi się, że piszę o jego resentymentach, skoro według Słownika PWN resentyment to "żal lub uraza do kogoś odczuwane przez dłuższy czas i zwykle powracające na wspomnienie doznanych krzywd". Według Słownika Kopalińskiego jednak resentyment to także "ansa, animozja" - i w tym znaczeniu go użyłem. Ale byłyby podstawy, by zastosować do artykułu Markowskiego także...

5019

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]