Reklama

Społeczeństwo obywatelskie

Społeczeństwo obywatelskie

05.09.2004
Czyta się kilka minut
Termin społeczeństwo obywatelskie zrobił w naszych czasach oszałamiająca karierę. Znaczył wiele: opozycja zbuntowana przeciw niedemokratycznej władzy, ruchy społeczne i organizacje wykonujące dzieła zaniedbane przez władze rządowe, czy wreszcie - uzupełnienie działalności władzy wykonawczej. Jednak nie jest do końca jasne, czy pojęcie społeczeństwa obywatelskiego jest potrzebne w dobrze funkcjonującej demokracji.
J

Jeżeli bowiem rozumieć ją tak, jak intelektualni założyciele demokracji: Jan Jakub Rousseau, Edmund Burke czy Alexis de Tocqueville, okaże się, że sama demokracja powinna zapewniać wszystko, co obecnie jest przedmiotem zainteresowania i troski społeczeństwa obywatelskiego. Najprościej zaś rzecz ujmując, społeczeństwo obywatelskie w całości to właśnie demokracja. To ona bowiem, wbrew często bez namysłu przyjmowanym poglądom, jest nie tylko ustrojem, także stanem społeczeństwa czy rodzajem dobrze funkcjonujących więzi społecznych.

Z tego względu można mieć wątpliwości, kiedy w demokratycznych społeczeństwach posługujemy się pojęciem nie tylko społeczeństwa obywatelskiego, ale także “instytucji pozarządowych". Jeżeli bowiem literalnie rozumieć to sformułowanie, musielibyśmy uznać, że demokracja to sfera władzy, zaś reszta jest poza nią i tam właśnie jest miejsce...

3553

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]