Reklama

Spiesz się powoli

Spiesz się powoli

07.09.2003
Czyta się kilka minut
Kiedy Papież udawał się na letni pobyt do Castel Gandolfo, rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej Joaquín Navarro-Valls poinformował, że Jan Paweł II poświęci ten czas na przygotowanie książki o doświadczeniach dwudziestu lat biskupiej posługi w Krakowie. Obecnie, zapytywany o zasadność informacji, jakoby książka była już gotowa, rzecznik uznał rozgłaszanie tego za dość ryzykowne. Dodał jednak, że Jan Paweł II rzeczywiście zakończył pracę nad pierwszą wersją po polsku i teraz przystąpi do poprawek i uzupełnień.
W

Wystarczy się zastanowić nad warsztatem, jakiego wymaga napisanie tego rodzaju książki. Dwadzieścia lat posługi w Krakowie to okres niesłychanie bogaty w wydarzenia, z których wiele z pewnością posiada dokumentację nigdy nie publikowaną. Arcybiskup uczestniczył w wielu ważnych, historycznych wydarzeniach, których konsekwencje do dziś dnia stanowią ważny element polskiej rzeczywistości - zaliczyłbym do nich także “opiekę nad" i “współpracę z" “Tygodnikiem Powszechnym" i “Znakiem". Jest rzeczą oczywistą, że Papież nie zamierza ogłaszać czegoś w rodzaju szczegółowych pamiętników, raczej będzie to książka w konwencji poprzedniej (“Dar i Tajemnica"), w której dominuje refleksja nad wydarzeniami. Refleksja ta jednak trafia do czytelników dzięki temu, że w każdym rozdziale nawiązuje do konkretnych wydarzeń. Tak więc niewątpliwie w zebraniu i opracowaniu tego materiału Papieża...

2558

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]