Reklama

Spacer z dzieckiem

Spacer z dzieckiem

04.12.2005
Czyta się kilka minut
W telewizyjnych i radiowych sporach nad poznańskim Marszem Równości ten argument był przez aprobujących wydanie zakazu wciąż przywoływany. Czy wolno narażać rodziców z małymi dziećmi na taką gorszącą konfrontację? Gdyby traktować to dosłownie, trzeba by tych, co tak pytają, uznać za krańcowo naiwnych. Cóż to bowiem za rodzic, który nie potrafi, mimo zapowiedzi negatywnie ocenianego wydarzenia - czas, miejsce - uchronić przed nim własnego dziecka, wybierając inną trasę czy inną porę spaceru?.
A

Ale oczywiście nie w tym rzecz. Przeciwnicy wydawania zgody na akcje promujące postawy i wybory, z którymi nie chcą się zgodzić, ba, które uważają za głęboko sprzeczne z wyznawanym przez siebie systemem wartości, chcieliby czegoś o wiele większego: gwarancji, że życie publiczne dokoła nich będzie dla ich wyborów i wyznań maksymalnie bezpieczne. Że im to zagwarantuje i prawo, i jego praktyka - w sposób możliwie najszerszy, najbardziej spektakularny. Że to będzie porządek zaprowadzony odgórnie, autorytarnie, i funkcjonujący niezależnie od tego, czy w danym momencie istnieje praktyczna możliwość zderzenia się postaw i wyborów, czy jest ona tylko hipotetyczna.

Nie miejsce tu na obronę tak pomyślanej idei życia publicznego. Bo oczywiście bezpieczeństwo tego życia w sensie moralnym jest oczekiwaniem najsłuszniejszym i najbardziej oczywistym. Po to funkcjonuje...

3571

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]