Reklama

Soczysta zieleń trawy

Soczysta zieleń trawy

21.07.2009
Czyta się kilka minut
W muzeum Prado w Madrycie można obejrzeć słynny tryptyk Hieronima Boscha zatytułowany "Wóz z sianem". Główna, środkowa część tryptyku to wypełniona soczystymi, intensywnymi barwami scena przedstawiająca szaleńczy korowód rozbawionych chciwców, otaczających wóz wypełniony sianem, usiłujących wyszarpnąć dla siebie coś z ładunku. Można by się długo rozwodzić nad szczegółami, których - jak to u Boscha - nie brakuje. Gdzieś na drugim planie autor odmalował błękitną dolinę, a na firmamencie przedstawił wyobrażenie Boga przyglądającego się z góry temu szaleńczemu pochodowi, zmierzającemu nieuchronnie w stronę prawego skrzydła tryptyku. Sądu nad światem.
Z

Zdaniem niektórych krytyków do namalowania obrazu autora zainspirowało flamandzkie przysłowie: "Świat jest wozem siana, z którego każdy bierze, ile może". Inni uważają, że inspiracją były słowa Psalmu: "Dni człowieka są jak trawa, przekwita jak kwiat na polu".

Na pustkowiu, w okolicach Kafarnaum, Jezus rozmnożył chleb dla podążających za nim zgłodniałych ludzi. W scenie rozmnożenia chleba znajdujemy wiele szczegółów od lat zaprzątających umysły egzegetów. Już to symboliczna liczba dwustu denarów, których nie starcza na kupno pokarmu dla gromady zwolenników Mistrza z Nazaretu; już to pięć chlebów, dwie ryby, dwanaście koszy ułomków, pięć tysięcy mężczyzn. Zupełnie jak na obrazach Hieronima Boscha. Interpretacje detali też można sobie mnożyć według własnego upodobania.

Św. Augustyn, w charakterystyczny dla siebie sposób, uważał, że pod obrazem...

2545

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]