Reklama

Śmierć w Kafarsuseh

Śmierć w Kafarsuseh

13.09.2011
Czyta się kilka minut
To głównie z syryjskiej prowincji napływają dziś wieści o protestach, masakrach, zbiorowych grobach. Kraj dzieli się na przeciwników reżimu i na tych, którzy nie chcą widzieć jego zbrodni.
D

Dzień po zakończeniu ramadanu, miesiąca postu, prezydent Syrii Baszar Al-Asad modlił się w meczecie. Miało być jak zawsze: prezydent blisko ludu. Ale tym razem Al-Asad modlił się nie - jak miał w zwyczaju - w meczecie Umajjadów, który dla muzułmanów jest jednym z najważniejszych miejsc - obok Mekki, Medyny i Jerozolimy.

Taher, gdy o tym usłyszał, nawet się nie zdziwił. Tak duży meczet trudno utrzymać pod kontrolą, trudno zapobiec demonstracjom. A te w czasie ramadanu zaczynały się w Syrii właśnie po wieczornej modlitwie. I zwykle wyglądały tak: podstawowa modlitwa (‘isha), modlitwa ramadanowa polegająca na recytacji Koranu (tarałich), przerywana takbirem, czyli słowami "Bóg jest wielki", które stawały się też początkiem demonstracji, przechodząc szybko w antyreżimowe hasła - "Wolność! Wolność! Wolność!", "Bóg, Syria, wolność i to wystarczy!". Oraz, rzecz...

9359

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]