Reklama

Śmierć w Kafarsuseh

Śmierć w Kafarsuseh

13.09.2011
Czyta się kilka minut
To głównie z syryjskiej prowincji napływają dziś wieści o protestach, masakrach, zbiorowych grobach. Kraj dzieli się na przeciwników reżimu i na tych, którzy nie chcą widzieć jego zbrodni.
D

Dzień po zakończeniu ramadanu, miesiąca postu, prezydent Syrii Baszar Al-Asad modlił się w meczecie. Miało być jak zawsze: prezydent blisko ludu. Ale tym razem Al-Asad modlił się nie - jak miał w zwyczaju - w meczecie Umajjadów, który dla muzułmanów jest jednym z najważniejszych miejsc - obok Mekki, Medyny i Jerozolimy.

Taher, gdy o tym usłyszał, nawet się nie zdziwił. Tak duży meczet trudno utrzymać pod kontrolą, trudno zapobiec demonstracjom. A te w czasie ramadanu zaczynały się w Syrii właśnie po wieczornej modlitwie. I zwykle wyglądały tak: podstawowa modlitwa (‘isha), modlitwa ramadanowa polegająca na recytacji Koranu (tarałich), przerywana takbirem, czyli słowami "Bóg jest wielki", które stawały się też początkiem demonstracji, przechodząc szybko w antyreżimowe hasła - "Wolność! Wolność! Wolność!", "Bóg, Syria, wolność i to wystarczy!". Oraz, rzecz...

9359

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]