Reklama

Śmierć Sary

11.05.2014
Czyta się kilka minut
Wiadomość o śmierci Sary przyszła niespodziewanie.
N

Nie wiemy nic o przyczynach jej zgonu. Była już wtedy wiekowa. Tora informuje, że żyła „sto lat i jeszcze dwadzieścia siedem” – jakby te 27 liczyć należało jako nowe życie, bo obdarzone macierzyństwem.
Wiemy, że przy jej śmiertelnym łożu nie było ukochanego Izaaka, syna jedynego. Gdzie się podziewał? Trafił do raju? Może studiował w akademii Szema? Był na pewno Abraham. Płakał po niej. Pierwszy raz w Księdze mowa jest o żałobie i bólu, choć rabini nauczają, że smutek powinien trzymać się w pewnych granicach. Wszak dusza jest nieśmiertelna, a sama śmierć tylko na czas krótki oddziela nas od najbliższych. Sara umarła nagle i, jak naucza wielki Raszi, powodem było związanie Izaaka. O wszystkim dowiedziała się od szatana. Miał jej powiedzieć o ofierze i o tym, że na górze Moria opuściła Izaaka dusza. To był dla Sary śmiertelny wstrząs. Abraham wracał pełen radości. Zdobył się na...

3332

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]