Reklama

Smartfon w służbie nauki

Smartfon w służbie nauki

16.09.2019
Czyta się kilka minut
Żeby badać tajemnice wszechświata, naukowcy chcą stworzyć detektor z naszych smartfonów – projekt ruszył 11 września.
C

Co sekundę przez głowę dorosłego człowieka przelatuje pięć mionów – powstających, gdy rozpędzone do olbrzymich energii cząstki promieniowania kosmicznego zderzają się z ziemską atmosferą. Badania tego promieniowania mogą pomóc rozwikłać tak fundamentalne zagadnienia, jak natura ciemnej materii, grawitacja kwantowa czy struktura czasoprzestrzeni. Wymagają jednak olbrzymiej liczby danych z jak największego obszaru. Najlepiej z całego świata.

Do wykrywania promieniowania kosmicznego buduje się specjalistyczne detektory. Ale czułe na nie są też matryce aparatów w smartfonach. Naukowcy z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, w ramach projektu ­CREDO (Cosmic-Ray ­Extremely ­Distributed Observatory), wymyślili więc aplikację, która je rejestruje (dostępną na stronie credo.science lub ­Google Play). Sieć wyposażonych w nią smartfonów stworzy globalne obserwatorium.

Dzięki CREDO każdy może pomóc w rozwikływaniu wielkich pytań ­nauki. My w „Tygodniku” tylko przez jeden weekend zarejestrowaliśmy 50 cząstek. ©℗

Posłuchaj w Podkaście Powszechnym: Jak zmienić swój smartfon w detektor promieniowania kosmicznego

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]