Reklama

Jak zmienić swój smartfon w detektor promieniowania kosmicznego

Jak zmienić swój smartfon w detektor promieniowania kosmicznego

12.09.2019
Czyta się kilka minut
W poszukiwaniu największych tajemnic Wszechświata naukowcy z Krakowa postanowili stworzyć detektor wielkości kuli ziemskiej. Zbudowany z naszych smartfonów. Projekt CREDO właśnie rozpoczął działalność. Teraz każdy może powalczyć o Nobla. O projekcie rozmawiamy z jego koordynatorem, dr. hab. Piotrem Homolą.
Sfotografowana przez teleskop Hubble'a gromada masywnych gwiazd otoczona mgławicą i gazem międzygwiezdnym, znajdująca się w gwiazdozbiorze Kila 20 tys. lat świetlnych od Ziemi. Takie obiekty są jednym ze źródeł promieniowania kosmicznego / fot. NASA
Sfotografowana przez teleskop Hubble'a gromada masywnych gwiazd otoczona mgławicą i gazem międzygwiezdnym, znajdująca się w gwiazdozbiorze Kila 20 tys. lat świetlnych od Ziemi. Takie obiekty są jednym ze źródeł promieniowania kosmicznego / fot. NASA

Posłuchaj

P

Promieniowanie kosmiczne to ślad dawnych i odległych zdarzeń w przestrzeni kosmicznej. Jego cząstki niosą tropy największych tajemnic Wszechświata. Przez powierzchnię naszej planety i przez nas samych w każdej chwili przelatują wysokoprzenikliwe cząstki powstające w efekcie oddziaływań pierwotnego promieniowania kosmicznego z atmosferą Ziemi. Naukowcy budują specjalne detektory, żeby wśród tych cząstek szukać odpowiedzi na największe pytania nauki.


SEE ENGLISH TRANSCRIPT HERE


Ale promieniowanie kosmiczne mogą wykrywać także… nasze zwyczajne smartfony. A to dzięki cyfrowemu aparatowi, a ściślej jego matrycy CMOS, która może rejestrować także ślady wysokoenergetycznych cząstek. Matryca jednego smartfona jest zbyt mała, żeby efektywnie zbierać informacje o zdarzeniach na kosmiczną skalę. Ale dzisiaj smartfona ma 2,71 miliarda ludzi na Ziemi*. Co by się więc stało, gdyby do pracy zaprząc miliony smartfonów na całym świecie? I połączyć ich siły z istniejącymi, specjalistycznymi detektorami?

Takie pytanie zadali sobie naukowcy z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. I stworzyli projekt CREDO (Cosmic Ray Extremely Distributed Observatory): ogólnoplanetarny, społecznościowy detektor promieniowania kosmicznego, który 11 września 2019 r. oficjalnie zainaugurował swoją działalność.

Rejestrowanie zdarzeń przez dużą liczbę smartfonów w wielu miejscach na kuli ziemskiej pozwala tropić korelacje czasowe między liczbami zarejestrowanych cząstek i wyciągać wnioski o zmianach w strumieniu promieniowania kosmicznego docierającego do naszej planety. Dzięki danym zgromadzonym przez społeczność CREDO naukowcy mają nadzieję przybliżyć się do odpowiedzi na tak wielkie pytania współczesnej nauki, jak to o kształt czasoprzestrzeni, grawitację kwantową czy ciemną materię. Ale liczą też, że dane na temat promieniowania kosmicznego pomogą także w prognozowaniu trzęsień ziemi czy badaniu wpływu tego promieniowania na ludzkie zdrowie.

Jeden z pierwszych śladów promieniowania kosmicznego zarejestrowanych w redakcji Tygodnika Powszechnego / fot CREDO.science / domena publiczna
Jeden z pierwszych śladów promieniowania kosmicznego zarejestrowanych w redakcji Tygodnika Powszechnego / fot CREDO.science / domena publiczna

Żeby wziąć w projekcie udział, wystarczy pobrać aplikację Credo Detector ze strony credo.science lub z Google Play (wersja na iOS jest w przygotowaniu) i uruchomić ją przy zasłoniętym obiektywie. Od teraz w poszukiwanie odpowiedzi na wielkie pytania nauki może się włączyć każdy z nas. 

O tym wszystkim w najnowszym odcinku Podkastu Powszechnego opowiada koordynator projektu CREDO dr hab. Piotr Homola z IFJ PAN.

Wykorzytano utwór: Kevin MacLeod, "Fluidscape" (incompetech.com, filmmusic.io) na licencji CC BY

* W odcinku podkastu omyłkowo podaliśmy liczbę użytkowników wszystkich urządzeń mobilnych ("ponad 5 mld"), a nie tylko smartfonów (2,71 mld). Źródło: bankmycell.com

pobierz RSS Słuchaj w iTunes Słuchaj w Google Podcasts Słuchaj w Spotify Lecton

PODKAST POWSZECHNY

Oficjalny podkast „Tygodnika Powszechnego”: rozmowy z naszymi dziennikarzami, autorami i gośćmi. Tematy, kraj, świat, wiara i kultura, nauka i zmysły. Poważnie, a czasem mniej poważnie. Zapraszają Marta Filipiuk-Michniewicz, Michał Kuźmiński i Marcin Żyła.

Co miesiąc także audycje w autorskich cyklach: Punkt zwrotny oraz Własny pokój: Katarzyna Kubisiowska i jej goście | #DOM, czyli rozmowy Krzysztofa Storego o małej ojczyźnie | Sztuka powszechnie nieznana: Magdalena Łanuszka odkrywa dla nas na nowo średniowieczne dzieła | Miesiąc w nauce z autorskim przeglądem newsów naukowych Łukasza Lamży | Opowieści z Izraela: korespondencje Karoliny Przewrockiej-Aderet 

Weź, słuchaj!

Wszystkie odcinki »

Współwydawcą Podkastu Powszechnego jest Fundacja Tygodnika Powszechnego

Współpraca: Audioteka.pl

 

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz