Reklama

Słuchajcie Franciszka

Słuchajcie Franciszka

27.06.2016
Czyta się kilka minut
„Chrześcijanin, który osądza innych, jest obłudnikiem. Osąd należy do Boga, a my, kiedy widzimy, że ktoś dopuszcza się zła, powinniśmy mu okazać miłość, wyrozumiałość, modlić się za niego, (...) ale nigdy nie możemy go osądzać”

– powiedział Franciszek 20 czerwca podczas mszy św. w domu św. Marty.

Można by czasem sądzić, że papieże żyją na kościelnym Olimpie w oderwaniu od zwykłych problemów ludzi. W przypadku Franciszka nic bardziej błędnego. Każda jego wypowiedź, a nawet oficjalne dokumenty przemawiają troską pasterza wyrażoną językiem owiec. Fenomen papieża nie polega na zmianie doktryny, ale języka, dzięki której doktryna przemawia autentyzmem Ewangelii. Franciszek niczym proboszcz nie boi się mówić prosto o rzeczach prostych, a przecież fundamentalnych dla wiary. Wezwanie do rezygnacji z osądzania nie jest wynikiem prostej konstatacji, że sami nosimy belkę w oku; tym bardziej nie jest równoznaczne z zapomnieniem lub pobłażliwością, wręcz przeciwnie – powinno być wołaniem o sprawiedliwość, którą jako wierzący powierzamy Bogu. Tym samym niemy głos woła głośniej, a pozorna bierność jest szczególnym wyznaniem wiary w Boga i Jego miłosierdzie. Franciszek wzywa jednak do czegoś jeszcze więcej – abyśmy nie tylko zrezygnowali z osądu w imię Bożej sprawiedliwości, ale ponadto okazali miłosierdzie. ©

Autor jest doktorem teologii, byłym katechetą.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]