Reklama

Słuchajcie Franciszka

Słuchajcie Franciszka

06.07.2015
Czyta się kilka minut
„Nie ma w Kościele dożywotnich przywódców; ma to miejsce tylko w krajach, gdzie panuje dyktatura” – mówił papież podczas spotkania z przedstawicielami Ruchu Odnowy w Duchu Świętym.
W

W zakonie dominikańskim od samego początku kadencyjność jest chlebem powszednim. Nasz założyciel, św. Dominik, podporządkował się kapitule zakonu i swojemu następcy. Taki sposób rządzenia – ten, kto na jakiś czas zostaje przełożonym, pozostaje przede wszystkim bratem – sprawdza się już osiem wieków. Papież Franciszek także kładzie nacisk na braterstwo w Kościele.
Myślę, że abdykacja Benedykta XVI jest znakiem czasu. Pochodzący od apostołów urząd jest w Kościele niezmienny, ale zmienne jest jego sprawowanie. Kadencyjność oczyszcza, gdyż jesteśmy ludźmi, którzy mają swoje ambicje i potrafimy „zawłaszczać” miejsca oraz ludzi. Kadencyjność też uwalnia, gdyż odpowiedzialność z czasem może stawać się nie do uniesienia – wówczas daje możliwość honorowego wycofania się. Pomaga też w utrzymaniu duchowej i psychicznej higieny w życiu kapłanów. Jeśli ktoś jest mentalnie służbistą, to kadencyjność nic w nim nie zmieni, ale zawsze daje Kościołowi szansę uwolnienia się od takiej osoby. ©

Autor jest przeorem klasztoru i proboszczem dominikańskiej parafii w Szczecinie.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]