Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Słuchajcie Franciszka

Słuchajcie Franciszka

01.06.2015
Czyta się kilka minut
„Katecheza potrzebuje wykraczania poza zwykłą strefę szkolną, by od dziecka wychowywać wiernych do spotkania Chrystusa, żywego i działającego w Kościele” – mówił papież do członków Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.
P

Pracuję w miejscu, gdzie nadal zdecydowana większość młodzieży chodzi na lekcje religii. Jako katecheta czuję się jednak czasem jak protetyk. Staram się tworzyć protezy zastępujące to, czego zabrakło gdzie indziej. W rodzinie, w środowisku, w Kościele.
Właściwie katecheza ma czynić cuda. Trafia tam młody człowiek, który bardzo często zrezygnował już z chodzenia do kościoła, w rodzinie religia dawno przestała być sprawą ważną, a środowisko, w którym się wychowuje, zatraciło swój chrześcijański wymiar. Religia zazwyczaj (są oczywiście chlubne wyjątki) jest co najwyżej jedną z wielu innych spraw, które go otaczają. Cudownym panaceum na to ma być właśnie katecheza w szkole.
Te dziewięćdziesiąt minut w tygodniu, w specyficznej, szkolnej przestrzeni, jest nierzadko jedyną szansą na spotkanie z Chrystusem. Czy można w tym czasie zastąpić to, czego ja doświadczałem w rodzinie, środowisku i parafii? Odpowiedź jest oczywista – nawet proteza jest z tego kiepska. ©

Autor jest katechetą w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Czarnkowie; teolog, autor pomocy katechetycznych.

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]