Reklama

Słuchajcie Franciszka

Słuchajcie Franciszka

01.06.2015
Czyta się kilka minut
„Katecheza potrzebuje wykraczania poza zwykłą strefę szkolną, by od dziecka wychowywać wiernych do spotkania Chrystusa, żywego i działającego w Kościele” – mówił papież do członków Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.
P

Pracuję w miejscu, gdzie nadal zdecydowana większość młodzieży chodzi na lekcje religii. Jako katecheta czuję się jednak czasem jak protetyk. Staram się tworzyć protezy zastępujące to, czego zabrakło gdzie indziej. W rodzinie, w środowisku, w Kościele.
Właściwie katecheza ma czynić cuda. Trafia tam młody człowiek, który bardzo często zrezygnował już z chodzenia do kościoła, w rodzinie religia dawno przestała być sprawą ważną, a środowisko, w którym się wychowuje, zatraciło swój chrześcijański wymiar. Religia zazwyczaj (są oczywiście chlubne wyjątki) jest co najwyżej jedną z wielu innych spraw, które go otaczają. Cudownym panaceum na to ma być właśnie katecheza w szkole.
Te dziewięćdziesiąt minut w tygodniu, w specyficznej, szkolnej przestrzeni, jest nierzadko jedyną szansą na spotkanie z Chrystusem. Czy można w tym czasie zastąpić to, czego ja doświadczałem w rodzinie, środowisku i parafii? Odpowiedź jest oczywista – nawet proteza jest z tego kiepska. ©

Autor jest katechetą w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Czarnkowie; teolog, autor pomocy katechetycznych.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Od 25 maja 2019 r., godz. 0:00, do zakończenia głosowania do Parlamentu Europejskiego trwa CISZA WYBORCZA. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Dowiedz się więcej >> 

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]