Reklama

Słuchajcie Franciszka

Słuchajcie Franciszka

27.04.2015
Czyta się kilka minut
„To byłoby niezłym zadaniem domowym: pomyśleć, kiedy naprawdę poczułem bliskość Pana, kiedy usłyszałem, że muszę zmienić życie, być lepszym, przebaczyć komuś?” – mówił papież podczas mszy w Domu św. Marty 24 kwietnia.
B

Bardzo dobrze pamiętam moment, kiedy miałem jasność, że Bóg mnie „zauważył”. To był jeden z wrześniowych dni w 1990 r., około godziny 10., gdy byłem na wagarach. Spotkałem jezuitę, który zadał mi banalne pytanie: „Czy chcesz służyć do mszy świętej?”. I mimo że to być może rzecz błaha, wywołała pęknięcie, które ukierunkowało całe moje życie. To spotkanie było początkiem lawiny, która dalej spada z góry. Po drodze podjąłem kilka ważnych decyzji, dzięki którym dziś jestem zakonnikiem i księdzem.

Bliskość Pana w tamtym momencie nie była jakimś emocjonalnym doświadczeniem, ona była raczej przekonaniem, że dzieje się coś ważnego, coś, czego nie rozumiem, coś, czego skutków kompletnie nie mogłem przewidzieć. I co istotne, a czego doświadczył zapewne Szaweł pod Damaszkiem, takie spotkanie nie jest wydarzeniem, które należałoby z pietyzmem nieustannie wspominać i pragnąć do niego wracać – nie ono jest najważniejsze.

To Franciszkowe „być lepszym”, oprócz rozumienia dosłownego – zmiany swoich czynów, ma także znaczenie głębsze – zmiany swojego myślenie na lepsze.

Rodzi się przekonanie, że po spotkaniu z Panem życie nabiera sensu, rozumianego jako zadanie, cel.

Konsekwencją skrzyżowania się moich dróg z Jego jest także przebaczeniem: najpierw sobie – tego wszystkiego, co sprawia, że się oskarżam (słabości, grzechy), a później innym. Przebaczenie nie jest moralnym imperatywem, ale jest konsekwencją miłości, jakiej sam doświadczam w spotkaniu. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]