Reklama

Słuchajcie Franciszka

Słuchajcie Franciszka

02.03.2015
Czyta się kilka minut
Nie jest łatwo dawać rekolekcje kapłanom. Wszyscy jesteśmy trochę skomplikowani – powiedział papież na zakończenie rekolekcji wielkopostnych.
K

Każde rekolekcje, a zwłaszcza te odprawiane w okresie Wielkiego Postu, mają na celu doprowadzenie do nawrócenia czy, mówiąc inaczej, reformy życia. Te dni wyjęte z „normalnego kalendarza” przeznaczone są na to, aby w ciszy i modlitwie „stanąć przed Bogiem”. Każdy, kto odprawiał, ale i dawał innym rekolekcje, wie, że na ich „sukces” wpływa wiele czynników, lecz bez wewnętrznej motywacji do zmiany nawet „złotousty” kaznodzieja nic nie wskóra – poza wywołaniem chwilowego entuzjazmu sobą. W słowach Franciszka dziękujących o. Brunonowi Secondinowi za tegoroczne rekolekcje dla papieża i pracowników Kurii Rzymskiej i nawiązujących do ich patrona – proroka Eliasza – pojawia się coś jeszcze. „Nie jest łatwo dawać rekolekcje kapłanom”, przyznał Franciszek, i w delikatny sposób przypomniał coś, o czym w kręgach duchownych mówi się w bardziej dosadny sposób i nie bez cienia ironii, że „łatwiej jest wyprostować świni ogon, niż nawrócić księdza”. Rekolekcje watykańskie pokazują jednak, że nie warto się poddawać i tracić zaufanie do Boga i ludzi, bo „cud” może się zdarzyć. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Jezuita, teolog, psychoterapeuta, publicysta, doktor psychologii. Prorektor Akademii „Ignatianum” w Krakowie, gdzie jest także adiunktem w Instytucie Psychologii. Członek redakcji „...

Dodaj komentarz

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]