Reklama

Słuchajcie Franciszka

Słuchajcie Franciszka

13.10.2014
Czyta się kilka minut
„Musimy umieć się pozbierać, to znaczy przebywać w milczeniu przed Bogiem i pod koniec dnia postawić sobie pytanie: »Co się dziś stało w moim sercu?«” – powiedział Franciszek komentując Ewangelię podczas Eucharystii w Domu św. Marty 10 października.
P

Papież mówi o konieczności powrotu do praktyki codziennego rachunku sumienia. W jego ujęciu praktyka ta nie jest jednak buchalteryjnym przeglądem, które z naszych „uczynków” mijającego dnia były niezgodne z normami kodeksu moralnego. Dla Franciszka rachunek sumienia to strzeżenie serca, tj. uzyskanie świadomości, co się w nas dzieje. Chodzi zatem o coś wcześniejszego niż czyny – o myśli, intencje, obrazy, które są korzeniem zewnętrznych działań. Papież kładzie przy tym nacisk na samopoznanie, a nie na ocenę. Samopoznanie to jest konieczne, by nie dać się zwieść, rozproszyć, rozbić – dia-ballo. Jeśli, co wedle Franciszka częste w dzisiejszym świecie, brak nam takiej samoświadomości, nie wiemy nawet, że nasze wnętrze jest „jak plac, gdzie wszyscy przychodzą i odchodzą” i wówczas „Pan nie może być słyszanym”. Potrzebne jest „zebranie się”, integracja – milczące skupienie. To...

1523

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]