Słuchajcie Franciszka

„Musimy umieć się pozbierać, to znaczy przebywać w milczeniu przed Bogiem i pod koniec dnia postawić sobie pytanie: »Co się dziś stało w moim sercu?«” – powiedział Franciszek komentując Ewangelię podczas Eucharystii w Domu św. Marty 10 października.

13.10.2014

Czyta się kilka minut

Papież mówi o konieczności powrotu do praktyki codziennego rachunku sumienia. W jego ujęciu praktyka ta nie jest jednak buchalteryjnym przeglądem, które z naszych „uczynków” mijającego dnia były niezgodne z normami kodeksu moralnego. Dla Franciszka rachunek sumienia to strzeżenie serca, tj. uzyskanie świadomości, co się w nas dzieje. Chodzi zatem o coś wcześniejszego niż czyny – o myśli, intencje, obrazy, które są korzeniem zewnętrznych działań. Papież kładzie przy tym nacisk na samopoznanie, a nie na ocenę. Samopoznanie to jest konieczne, by nie dać się zwieść, rozproszyć, rozbić – dia-ballo. Jeśli, co wedle Franciszka częste w dzisiejszym świecie, brak nam takiej samoświadomości, nie wiemy nawet, że nasze wnętrze jest „jak plac, gdzie wszyscy przychodzą i odchodzą” i wówczas „Pan nie może być słyszanym”. Potrzebne jest „zebranie się”, integracja – milczące skupienie. To ważna wskazówka, jak uzyskać samoświadomość serca i umysłu. Rachunek sumienia w sensie przeglądu czynów można zrobić poprzez aktywne przypominanie sobie kolejnych godzin dnia. Jak jednak zobaczyć, co weszło do serca? Najlepiej usiąść w ciszy, uspokoić oddech i skupić się na nim. Po chwili wszystko, co weszło w nas, zacznie wypływać „na wierzch”, pojawiać się w polu świadomości. Myśl za myślą, obraz za obrazem. Warto wówczas trwać, oddychając uważnie w ciszy, widzieć przechodzące myśli i obrazy, każdemu pozwalając odejść.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Filozof i teolog, publicysta, redaktor działu „Wiara”. Doktor habilitowany, kierownik Katedry Filozofii Współczesnej w Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie. Nauczyciel mindfulness, trener umiejętności DBT. Prowadzi też indywidualne sesje dialogu filozoficznego.

Artykuł pochodzi z numeru TP 42/2014