Reklama

Słuchajcie Franciszka

Słuchajcie Franciszka

14.07.2014
Czyta się kilka minut
„Z Bogiem nic nie tracimy, zaś bez Niego wszystko jest stracone” – napisał papież 8 lipca na Twitterze.
C

Czy w wierze wypada robić rachunek zysków i strat? Pascal stwierdził, że opłaca się uwierzyć w istnienie Boga, bo „jeśli wygrasz, zyskujesz wszystko, jeśli przegrasz, nie tracisz nic”. Wydaje się, że taka kalkulacja to gruba przesada, bo wiara to nie targ, a miłosierny Bóg daruje długi tym, którzy na to nie zasługują.
A jednak czytając słowa papieża, przypomina mi się apostoł Piotr, który pyta Jezusa o nagrodę za to, że opuścił „wszystko”. W odpowiedzi nie słyszy słów nagany, lecz otrzymuje obietnicę pomnożenia dóbr stworzonych i życia wiecznego.
Z drugiej strony, Jezus wyraźnie mówi o „koszcie”, jaki trzeba ponieść za bycie uczniem. Wiara „coś” jednak zabiera. Chrześcijanin może stracić wiele: dobre imię, zdrowie, majątek, rodzinę, a nawet „wszystko”, co pokazują historie męczenników. Zyskuje jednak życie wieczne, które „wszystko” przewyższa.
Franciszek odwołuje...

1367

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]