Reklama

Ładowanie...

Słuchacz gwiazd

02.11.2015
Czyta się kilka minut
Seth Shostak, radioastronom z SETI: Zakładam się o kubek kawy, że znajdziemy inteligentne życie w ciągu 20 lat.
Sfera Dysona (opis na końcu tekstu) Il. Domena publiczna
W

W astronomii istnieje niepisana zasada: kiedy wypatrzymy coś dziwnego, powinniśmy założyć, że odpowiedź na pytanie „co to?” brzmi: „nie Obcy”. Tym ciekawsze jest odkrycie nietypowego zachowania gwiazdy zwanej KIC 8462852. Bo być może po raz pierwszy zawodowi astronomowie twierdzą, że nie można całkowicie wykluczyć tej innej odpowiedzi.

Otóż gwiazdę tę obserwował teleskop kosmiczny Kepler, który przy całej swojej złożoności działa na bazie prostego pomysłu: przez lata robimy co chwilę zdjęcie tej samej grupie 100 tys. gwiazd podobnych do Słońca. Następnie porównujemy zdjęcia i szukamy takich, gdzie któraś z gwiazd traci na jasności. Bo to znaczy, że między gwiazdą a nami mógł się znaleźć jakiś obiekt. Gdy słabnięcie powtarza się cyklicznie, brawo! – znaleźliśmy planetę. Badania są bardzo żmudne, bo przejście przed gwiazdą nawet największych znanych nam planet nie zmniejsza jej...

10186

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]