Reklama

Słuchacz gwiazd

Słuchacz gwiazd

02.11.2015
Czyta się kilka minut
Seth Shostak, radioastronom z SETI: Zakładam się o kubek kawy, że znajdziemy inteligentne życie w ciągu 20 lat.
Sfera Dysona (opis na końcu tekstu) Il. Domena publiczna
W

W astronomii istnieje niepisana zasada: kiedy wypatrzymy coś dziwnego, powinniśmy założyć, że odpowiedź na pytanie „co to?” brzmi: „nie Obcy”. Tym ciekawsze jest odkrycie nietypowego zachowania gwiazdy zwanej KIC 8462852. Bo być może po raz pierwszy zawodowi astronomowie twierdzą, że nie można całkowicie wykluczyć tej innej odpowiedzi.

Otóż gwiazdę tę obserwował teleskop kosmiczny Kepler, który przy całej swojej złożoności działa na bazie prostego pomysłu: przez lata robimy co chwilę zdjęcie tej samej grupie 100 tys. gwiazd podobnych do Słońca. Następnie porównujemy zdjęcia i szukamy takich, gdzie któraś z gwiazd traci na jasności. Bo to znaczy, że między gwiazdą a nami mógł się znaleźć jakiś obiekt. Gdy słabnięcie powtarza się cyklicznie, brawo! – znaleźliśmy planetę. Badania są bardzo żmudne, bo przejście przed gwiazdą nawet największych znanych nam planet nie zmniejsza jej...

10186

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Ciekawy artykul i ciekawe zdanie -„ a jeśli w jednym układzie słonecznym aż dwie planety goszczą życie, to okaże się, że życie to nie cud, lecz kosmiczna infekcja powszechna we Wszechświecie.“ Minelo okolo 125 lat jak powstalo Watykanskie Obserwatorium Astronomiczne zalozone przez papieza Leon XIII . Dr Jose Gabriel Funes - ksiadz, astronom i dyrektor tegoz obserwatorium powedzial – „ że Kościół rzymskokatolicki jest otwarty na teorię mówiącą, iż świat rozpoczął swoje istnienie od wielkiej kosmicznej eksplozji miliardy lat temu“ I nasuwa sie pytanie- czy Bog stworzyl swiat w ciagu 6 dni czy potrzebowal na tworzenie tez miliardy lat...?

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]