Reklama

Gdzie oni są

20.09.2015
Czyta się kilka minut
Poszukiwania kosmitów to już dawno nie science fiction, lecz poważna nauka. Start największego w historii polowania na inne inteligencje ogłosił Stephen Hawking.
Taka złota plakietka projektu Franka Drake'a i Carla Sagana poleciała w kosmos na pokładzie sondy Pioneer 10, 3.03.1972 r. Przedstawia kobietę i mężczyznę na tle sondy i schemat Układu Słonecznego z jej trasą. Drugą plakietkę zabrał Pioneer 11 5.04.1973 r Fot. Domena Publiczna
O

O czwartej nad ranem kwietniowe powietrze nad Green Bank w Zachodniej Wirginii jest lodowato zimne. Kąsa w twarz i dłonie, utrudnia precyzyjne regulacje. Mimo to, w kwietniu 1960 r. 29-letni wówczas Frank Drake każdego świtu wdrapywał się wysoko, do kłębowiska kabli i elektroniki nad czaszą radioteleskopu, i kalibrował urządzenia. Potem schodził do pokoju kontrolnego, gdzie wisiał głośnik do słuchania muzyki sfer niebieskich.

Robił coś, czego nie podjął się nikt przed nim: chciał podsłuchać wiadomości od obcych cywilizacji.

Pierwszy cel: Tau Ceti. Bliska, podobna do Słońca gwiazda. Dobry kandydat. Ale Tau Ceti uporczywie milczała. Kolejny cel – także niezbyt odległy – Epsilion Eridani.

„Minęło kilka minut – pisze Drake – i wtedy tonastąpiło. Bum! Rejestrator sygnału wystrzelił poza skalę. (...) Spojrzeliśmy na siebie: czy to może naprawdę być aż tak łatwe?...

11021

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]