Reklama

Słodko-gorzki smak życia

Słodko-gorzki smak życia

26.08.2008
Czyta się kilka minut
Dawno już w kinie nie miałem poczucia, że przeszliśmy razem z autorką, z postaciami ekranowymi przez jakiś próg. Brakuje słów, by wyjaśnić, czym jest ten próg, ale kino jest stworzone do tego, aby go pokazać.
F

Filmy 34-letniej Małgorzaty Szumowskiej - począwszy od głośnej etiudy "Cisza", ekstatycznej pochwały wiejskiego, rodzinnego życia, aż po oczyszczone ze złudzeń, ocierające się o nihilizm "33 sceny z życia" - to na tle polskiego kina, zdominowanego przez poczucie krzywdy i pretensji do świata, wyjątkowy, artystyczny zapis dojrzewania.

"W kinie ciągnie mnie do osobistego tonu" - mówi w wywiadach Małgorzata Szumowska, ale zaraz zaznacza: "kino zawsze jest fikcją". Tuż przed rozpoczęciem zdjęć do swojej najnowszej fabuły "33 sceny z życia" (nagrodzonej przed kilku tygodniami Srebrnym Lampartem w Locarno) zastrzegała się: "nie robię filmu o sobie, tylko o wydarzeniach, w których uczestniczyłam. To, że rodzice umierają, przytrafia się przecież każdemu". Przyznajmy jednak, że dotąd żaden polski filmowiec tak głęboko - pośrednio czy bezpośrednio - nie sięgał do...

10906

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]