Reklama

SLD wskrzesił PO–PiS

SLD wskrzesił PO–PiS

29.03.2015
Czyta się kilka minut
Kolejny populistyczny wyczyn kampanii? Następna obietnica bez sensu i pokrycia? Z pewnością: również.
P

Propozycja SLD, by wypłacać po 400 zł renty „ofiarom Balcerowicza”, trąci absurdem. Bo nawet jeśli uznamy, że po ćwierćwieczu przemian jesteśmy wystarczająco dojrzali, by na poważnie bilansować naszą transformację, to tej „wrzutki” Leszka Millera nie da się uznać za element takiego bilansu. Kto miałby decydować o statusie „ofiary”? Jak oddzielić tych, którym na skutek reform powinęła się noga, od tych, którzy utracili – pracowicie hodowane m.in. przez Millera – PRL-owskie przywileje?
Ale ta propozycja to coś więcej. Wpisanie jej w kontekst odszkodowań dla opozycjonistów-ofiar PRL jest miarą upadku formacji, na której temat można mieć różne opinie, ale która ma przecież swój wkład w przemiany III RP. „SLD wolno mniej” – pisała wiele lat temu publicystka Ewa Milewicz. SLD – partii dogorywającej – wolno wszystko, a nawet więcej. Tak uważa najwyraźniej Miller, chwytający się każdej brzytwy, by uratować zarządzanego przez siebie politycznego, tonącego półtrupa.
Jedyny – choć niezamierzony – „sukces” byłego premiera to chwilowe zjednoczenie PO i PiS-u, których przedstawiciele (wolno sądzić, że w imię przyzwoitości, a nie koniunktury) zgodnie skrytykowali pomysł Sojuszu. Kto by wiele lat temu pomyślał, że chwilowy powrót podziału na „komunę” i „antykomunę” w Polsce A.D. 2015 – Polsce podzielonej z zupełnie innych już powodów – będzie elementem odświeżającym naszą politykę? ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Przemysław Wilczyński / Fot. Grażyna Makara
Dziennikarz działu krajowego „Tygodnika Powszechnego”, specjalizuje się w tematyce społecznej i edukacyjnej. Jest laureatem Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej i – wraz z Bartkiem Dobrochem...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]