Reklama

Skumbrie w tomacie

Skumbrie w tomacie

30.12.2008
Czyta się kilka minut
Ideał wolności i niezłomności skompromitowano nieprzemyślanymi decyzjami. Jednak działania wyrastające z codziennych potrzeb przyniosły warunki umożliwiające budowę niepodległego państwa: dzieje polskiej inteligencji są paradoksalne.
T

Tak naprawdę nigdy nie zakończony spór o miejsce i rolę polskich inteligentów zapewne wróci na arenę publiczną za sprawą książki "Dzieje inteligencji polskiej do roku 1918", napisanej przez troje wybitnych historyków: Jerzego Jedlickiego, Macieja Janowskiego i Magdalenę Micińską. Autorzy dokonali znamiennych rozstrzygnięć, które obok wiedzy i talentu zadecydowały o niezwykłym kształcie dzieła: nie utożsamili inteligencji ani z wąsko rozumianymi elitami, ani z etosem strażnika narodowej pamięci. Wybrali inną ścieżkę, ugruntowaną badaniami Ryszardy Czepulis-Rastenis nad "klassą umysłową"; przyjęli, że inteligencja to po prostu warstwa społeczna obejmująca ludzi, którzy wykonują zawodowo prace wymagające wykształcenia i z prac tych czerpią środki na utrzymanie.

Ten punkt wyjścia, zakorzeniony raczej w historii społecznej niż w historii idei, przyniósł...

18235

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]