Reklama

Skumbrie w tomacie

Skumbrie w tomacie

30.12.2008
Czyta się kilka minut
Ideał wolności i niezłomności skompromitowano nieprzemyślanymi decyzjami. Jednak działania wyrastające z codziennych potrzeb przyniosły warunki umożliwiające budowę niepodległego państwa: dzieje polskiej inteligencji są paradoksalne.
T

Tak naprawdę nigdy nie zakończony spór o miejsce i rolę polskich inteligentów zapewne wróci na arenę publiczną za sprawą książki "Dzieje inteligencji polskiej do roku 1918", napisanej przez troje wybitnych historyków: Jerzego Jedlickiego, Macieja Janowskiego i Magdalenę Micińską. Autorzy dokonali znamiennych rozstrzygnięć, które obok wiedzy i talentu zadecydowały o niezwykłym kształcie dzieła: nie utożsamili inteligencji ani z wąsko rozumianymi elitami, ani z etosem strażnika narodowej pamięci. Wybrali inną ścieżkę, ugruntowaną badaniami Ryszardy Czepulis-Rastenis nad "klassą umysłową"; przyjęli, że inteligencja to po prostu warstwa społeczna obejmująca ludzi, którzy wykonują zawodowo prace wymagające wykształcenia i z prac tych czerpią środki na utrzymanie.

Ten punkt wyjścia, zakorzeniony raczej w historii społecznej niż w historii idei, przyniósł...

18235

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]