Reklama

Skryba

Skryba

01.12.2014
Czyta się kilka minut
Biografia Pereca, napisana przez przyjaciela pisarza i wybitnego znawcę jego dzieła, przyrządzona została wedle tradycyjnej receptury.
W

Wystarczy spojrzeć na spis treści: tytuły kolejnych książek służą za tytuły rozdziałów. Burgelin równocześnie rekonstruuje biografię i komentuje bibliografię, bada nakładanie się na siebie porządków życia i literatury. Ta metoda przynosi znakomity efekt, gdyż dzieło „Pereca-skryby” jest swoiście autobiograficzne. Ma swój początek w popiołach Auschwitz, narasta wokół traumatycznych wydarzeń z wczesnego dzieciństwa (śmierć rodziców, przesiedlenie), ale na ogół nie odnosi się do nich wprost. Karkołomne, poddane ścisłym rygorom utwory to próba wymknięcia się przypadkowi. Coraz wymyślniejsze konstrukcje (od „Zniknięcia”, powieści-lipogramu bez litery „e”, aż po zawrotnie skomplikowane „Życie-instrukcję obsługi”) równocześnie maskują i odkrywają osobiste doświadczenie. Dzięki Burgelinowi uzyskujemy wgląd w fascynującą jedność życia i słowa.

CLAUDE BURGELIN, GEORGES PEREC, przeł. Wawrzyniec Brzozowski, Lokator, Kraków 2014

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Krytyk literacki, redaktor Magazynu Literackiego „Książki w Tygodniku”, prozaik, eseista, poeta.

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]