Reklama

Skłodowska i Sienkiewicz

Skłodowska i Sienkiewicz

25.08.2014
Czyta się kilka minut
Marii Curie-Skłodowskiej przydarzył się smutny romans z wybitnym fizykiem mającym prostą żonę oraz czworo dzieci. Gdy romans się wydał, awansowało to do rangi wydarzenia dekady.
P

Prasa huczała, dochodziło do demonstracji przeciwko „złodziejce mężów”. Biografowie p. Marii oraz dziennikarze opisujący dzisiaj jej życie zazwyczaj przeskakują nad meritum sprawy i uderzają w ton: „Och, jakże ohydna była nagonka...”. Mają rację? Mają w tym, że nagonka była ohydna. Nie mają, przeskakując. Krzywda uczyniona rodzinie była realna, nie wymyśliły jej złe języki.
Rząd polski zastosował podobną metodę w sprawie taśm Sienkiewicza. Podsłuchiwanie jest złe, publikowanie nagrań podrzuconych przez służby (?) jest złe, a nagonka części opozycji bywała nieprzytomna, łącznie z nonsensownym odwoływaniem się do „afery Rywina”. Meritum sprawy? Poszło się czesać. Mimochodem pogodziliśmy się z tym, że Narodowy Bank Polski może być używany do walki wyborczej.
Wielu Polaków myślało kiedyś, że głosując na PO, głosuje na partię podwyższonych standardów. Otóż głosowali tylko na...

1048

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]