Reklama

Siła kobiecości

Siła kobiecości

01.06.2009
Czyta się kilka minut
Międzynarodowa krytyka odkryła rzeźbiarkę z Polski 34 lata po jej śmierci, na "Documenta" w 2007 r. Teraz chodzi o to, by fenomenu Aliny Szapocznikow nie zamknąć w przegródce "sztuka z Europy Wschodniej".
N

Na pytanie francuskiego filmowca, jaka jest pozycja kobiety w Polsce, Alina Szapocznikow odpowiada: "Kobieta jest tu wolna i niezależna". I dodaje: "Lubię być kobietą". Kokieteria znika natychmiast, gdy pada pytanie o przeżycia wojenne. Ta historia jest zbyt intymna. Artystka nie będzie o niej mówić.

Niewątpliwie, doświadczenie Zagłady stanowi arcyważny klucz do zrozumienia twórczości Szapocznikow (nie tylko dlatego, że w 1959 r. wzięła udział w konkursach na pomniki m.in. ofiar Auschwitz-Birkenau i Bohaterów Warszawy). Kuratorki wystawy "Niezgrabne przedmioty", zrealizowanej przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, zdecydowały jednak, że tym razem pójdą innym tropem. Po pierwsze, postanowiły skupić się wyłącznie na francuskim okresie działalności artystki, która znalazła się w Paryżu w 1963 r. W cytowanym wyżej wywiadzie rzeźbiarka zwierza się też...

6662

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]