Reklama

Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga

Sięgaj, gdzie wzrok nie sięga

19.02.2008
Czyta się kilka minut
Widzimy tylko tę część Wszechświata, z której światło zdążyło przez 14 mld lat do nas dotrzeć. To, co dalej położone, jest niewidoczne. Więcej! To, co dalej położone, się nie liczy!
W

W 1609 roku Galileusz dokonał pierwszych obserwacji nieba przy pomocy instrumentu astronomicznego, jakim była wynaleziona rok wcześniej w Holandii (z przeznaczeniem dla żeglarzy) luneta. Od tego momentu nauka i poznawanie świata, a także pojęcia "widzialne" i "niewidzialne", nigdy nie były już takie same. Przy pomocy prostego przyrządu Galileusz dostrzegł na niebie "rzeczy, o których nie śniło się filozofom": kratery, góry i "morza" księżycowe, nierówny brzeg tarczy naszego naturalnego satelity, plamy na Słońcu, księżyce Jowisza, a także setki gwiazd, których nie da się dojrzeć gołym okiem. Okazało się, że świat jest większy, niż się ludziom wydawało, i "niewidzialne" nie jest równoznaczne z "nieistniejącym" lub "niematerialnym". Dla upamiętnienia tego wydarzenia ONZ ustanowiło rok 2009 Międzynarodowym Rokiem Astronomii.

Dokonanie Galileusza wykraczało daleko...

16547

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]