Reklama

Sezonowy kombajn kulturalny

Sezonowy kombajn kulturalny

24.06.2013
Czyta się kilka minut
Lato, więc co tydzień, to festiwal. Odbędzie się ich w Polsce kilkadziesiąt. Spektakularne wydarzenia stały się lejtmotywem życia artystycznego. Czy naprawdę mu służą?
Plaża na Placu Solnym, powstała podczas festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty; Wrocław, lipiec 2012 r. Fot. Bartłomiej Kudowicz / FORUM
N

Na lewym brzegu warszawskiej Wisły, tym nieuregulowanym i zachwaszczonym, skrytym w cieniu kosmicznej bryły Stadionu Narodowego, wibruje nowe życie. Wokół kilku kontenerów i łachy piachu gromadzi się tłum – w weekendową noc przychodzi tu nawet kilka tysięcy ludzi. Wystarczy ciepły wieczór, a na połamanych konarach, wydeptanych polankach, plaży, na pagórkach i w krzakach bawią się ludzie. Przynoszą koce, grille, drewno na ogniska, piwa w foliowych torbach.
Siedzą, leżą, sterczą, kucają, opędzają się od komarów – na dziko, ale grzecznie, ściśnięci, ale swobodni, ledwo mieszcząc się na „ucywilizowanym” skrawku wybrzeża, ale coraz większą jego część anektując. Jeśli ktoś ma urodziny, „Sto lat” radośnie wyryczy mu kilkuset obcych i nagle przyjaznych ludzi.
To rzadki przejaw bezinteresownej życzliwości w mieście-świecie, na co dzień zbyt zapracowanym i wystudzonym, by jego...

16616

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]