Reklama

Ładowanie...

Sezonowy kombajn kulturalny

24.06.2013
Czyta się kilka minut
Lato, więc co tydzień, to festiwal. Odbędzie się ich w Polsce kilkadziesiąt. Spektakularne wydarzenia stały się lejtmotywem życia artystycznego. Czy naprawdę mu służą?
Plaża na Placu Solnym, powstała podczas festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty; Wrocław, lipiec 2012 r. Fot. Bartłomiej Kudowicz / FORUM
N

Na lewym brzegu warszawskiej Wisły, tym nieuregulowanym i zachwaszczonym, skrytym w cieniu kosmicznej bryły Stadionu Narodowego, wibruje nowe życie. Wokół kilku kontenerów i łachy piachu gromadzi się tłum – w weekendową noc przychodzi tu nawet kilka tysięcy ludzi. Wystarczy ciepły wieczór, a na połamanych konarach, wydeptanych polankach, plaży, na pagórkach i w krzakach bawią się ludzie. Przynoszą koce, grille, drewno na ogniska, piwa w foliowych torbach.
Siedzą, leżą, sterczą, kucają, opędzają się od komarów – na dziko, ale grzecznie, ściśnięci, ale swobodni, ledwo mieszcząc się na „ucywilizowanym” skrawku wybrzeża, ale coraz większą jego część anektując. Jeśli ktoś ma urodziny, „Sto lat” radośnie wyryczy mu kilkuset obcych i nagle przyjaznych ludzi.
To rzadki przejaw bezinteresownej życzliwości w mieście-świecie, na co dzień zbyt zapracowanym i wystudzonym, by jego...

16616

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]