Otwieracze doświadczeń

Wakacyjny sezon kulturalny zaczął się od festiwalu Open’er. Jego publiczność nie jest niczyim elektoratem, nie tworzy politycznej siły, jak kiedyś w Jarocinie. I właśnie dlatego jest tak fascynująca.

Reklama

Otwieracze doświadczeń

Otwieracze doświadczeń

17.07.2018
Czyta się kilka minut
Wakacyjny sezon kulturalny zaczął się od festiwalu Open’er. Jego publiczność nie jest niczyim elektoratem, nie tworzy politycznej siły, jak kiedyś w Jarocinie. I właśnie dlatego jest tak fascynująca.
Koncert zespołu Gorillaz na Open’er Festival w Gdyni, 6 lipca 2018 r. PIOTR HUKAŁO / POLSKA PRESSE / EAST NEWS
J

Jeszcze kilka lat temu tożsamość ­Open’era wyznaczała muzyka, którą na radiowych setlistach i w zestawach na Spotify określa się mianem alternatywnej. Jej wykonawcy nie mieszczą się w jasno określonych konwencjach, a ich muzyka łączy bardzo różne style. Nawiązujący do tradycji amerykańskiego blues-rocka The Black Keys, i postfolkowa Florence and the Machine, i twórczo eklektyczny Blur, i weterani grunge z Pearl Jam, i wielu, wielu innych. Ale przecież to nie muzyka jest w tym wszystkim najważniejsza.

Dzieci kwiaty i dzieci latte

Utarło się przekonanie, że Open’er to festiwal odwołujący się do wielkomiejskich mód akceptowanych przez względnie kulturowo wykształconą i wyrafinowaną młodzież z klasy średniej. Jakąś rolę w wypracowaniu takiego profilu standardowej grupy widzów, do których miał być adresowany festiwal, odegrały też pieniądze. Open’er nie jest i nigdy nie...

14532

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]