Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Sesja I: bankructwo liberalizmu

Sesja I: bankructwo liberalizmu

20.09.2011
Czyta się kilka minut
Polityka cierpi dziś na doraźność i krótkowzroczność, którą pielęgnują politycy wyłącznie przeglądający się w mediach.
O

O to, jakiej etyki potrzeba w polityce, spierali się dyskutanci w pierwszej sesji konferencyjnej. We wprowadzającym wystąpieniu Joaquín Navarro-Valls zaznaczył, że iluzją byłoby twierdzić za Machiavellim, jakoby polityka była tylko metodą sprawowania władzy, czystym administrowaniem nakierowanym na osiąganie celów. Tym bardziej nie należy ograniczać jej wyłącznie do faktów i separować od metafizyki, jak życzył sobie tego Ludwig Wittgenstein. Zdaniem Navarro-Vallsa rozdział polityki i etyki ma źródło w relatywistycznym podejściu, zgodnie z którym nic nie ma wartości samej w sobie; jednak choroba relatywizmu jest już tak nużąca, że nie sposób jej dłużej znosić. Połączenie etyki z polityką musi być oparte na założeniu osobistej odpowiedzialności i nie obędzie się bez czterech cnót znanych już starożytnym Grekom: mądrości, sprawiedliwości, męstwa i panowania nad sobą....

4365

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]