Reklama

Ładowanie...

Sensacja! Romans! Przygoda!

20.06.2016
Czyta się kilka minut
Pierwszą opowieść o gustach i zainteresowaniach lat transformacji czyta się z uśmiechem, ale po lekturze robi się smutno.
Fot. Jerzy Michalski / FORUM
P

Polacy, których dzieciństwo przypadło na przełom lat 80. i 90., wspominają ten czas ze szczególną nostalgią. Do ich świadomości nie docierał chaos politycznych i gospodarczych przemian, nie niepokoili się o przyszłość, nie martwili brakami w zaopatrzeniu i szaloną inflacją. W pamięci zostały im tylko artefakty i motywy: pirackie kasety Roxette, puszki po napojach ustawione na meblościance, melodia z reklamy batonika Koukou Roukou i czołówka „Dynastii”. Wszystko kiczowate albo nieporadne, a przez to – pełne uroku.

Urodzona w 1984 r. etnolożka i dziennikarka Olga Drenda jest przedstawicielką tego granicznego pokolenia, które pierwsze lata przeżyło w PRL, ale dorastało już w III RP. Mgliste wspomnienia z dzieciństwa przekształciły się u niej w badawczą fascynację. Zaczęła zbierać pamiątki tych lat – okładki książek, czasopism i kaset magnetofonowych, ulotki, pocztówki i...

5074

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]