Reklama

Ładowanie...

Sejmowa fabryka nonsensów

Sejmowa fabryka nonsensów

17.12.2016
Czyta się kilka minut
Kolejna wojna PiS jest kompletnie nieracjonalna i zupełnie nie do wygrania.
Protest przed przed Sejmem przeciwko ograniczaniu przez PiS dostępu mediów do parlamentu / fot. East News
Protest przed przed Sejmem przeciwko ograniczaniu przez PiS dostępu mediów do parlamentu, 16/17 grudnia 2016 r. / fot. East News
K

Kiedy przechadzałem się wczoraj wieczorem przed Sejmem, przyszło mi do głowy, że PiS ma w sobie coś samobójczego. Tysiące ludzi krzyczy: „Hańba!”, opozycja okupuje mównicę, budżet przyjmowany jest chyłkiem w sali kolumnowej. Było kworum? Nie było kworum? Co się działo za zamkniętymi drzwiami? Tego nie wie nikt, bo dziennikarzy do kolumnowej się nie wpuszcza.

A powody tej awantury? Otóż marszałek Marek Kuchciński chce się pozbyć dziennikarzy z korytarzy sejmowych – to raz! Protestującego w tej sprawie posła PO Michała Szczerbę wyklucza z posiedzenia – to dwa!

Dzwoni ukraiński politolog: „Czy to Majdan w Warszawie?”.

Majdan? Z powodu posła Szczerby? Bo prezesa PiS denerwują reporterzy?

Ciekawe, co chciał zyskać marszałek Kuchciński, wyrzucając media z Sejmu. Nie będzie za nim chodził z kamerą sympatyczny reporter Superstacji Adrian Gąbka? To będzie za nim chodziła posłanka Agnieszka Pomaska, też zresztą sympatyczna. Nagra go na komórkę – efekt ten sam, tylko jakość gorsza. I co? Pomaskę też marszałek z Sejmu wyrzuci? To jakaś fabryka nonsensów!

Protest przed Sejmem 16/17 grudnia 2016 r. / fot. Reporter
Protest przed Sejmem 16/17 grudnia 2016 r. / fot. Reporter

Rzecz w tym, że kolejna wojna PiS jest kompletnie nieracjonalna i zupełnie nie do wygrania. Opozycja, która nie wiedziała co robić, dostała prezent – uliczne protesty i sympatię mediów, zdenerwowanych na to, że im się coś odbiera. Jeśli Grzegorz Schetyna i Ryszard Petru wczoraj coś pili – to jestem pewien, że za zdrowie marszałka Sejmu.

Posłowie PiS opowiadają, że opozycji nie chodziło o dziennikarzy, tylko to powstrzymanie ustawy dezubekizacyjnej. Opowiadają, bo pewnie taką mają instrukcję – ale sami nie wierzą w to głupstwo. Opowiadają też, że PiS obiecało realizować program i opozycja tego nie powstrzyma, blokując mównicę.

Zgoda – mają większość, realizują program. Przypomnę, że w programie mieli też zasypywanie podziałów, zakończenie wojny polsko – polskiej. Premier Beata Szydło krzyczała: „Jesteśmy jedną biało –czerowną drużyną!”.

I co? Jesteśmy?

Władza w demokracji może mniej. Władza odpowiada nie tylko za rządzenie, ale też za poszukiwanie kompromisu, szanowanie praw tych, co wybory przegrali. PiS o tym zapomniało.

Opozycja jednak też nie może umywać rąk. Ochoczo podchwyciła okazję do tego, by nareszcie coś wygrać. Przyłączyła się do protestu obywateli. Widziałem, jak przed Sejm przyjeżdżają przywożone przez aktywistów trąbki, flagi i inne gadżety. Widziałem, jak rosną emocje. Można nad nimi zapanować?

Poseł Krzysztof Brejza napisał na Twitterze, że ministrowie Kamiński, Ziobro i Zieliński podpisali listę obecności po zamknięciu obrad Sejmu oraz opublikował wideo. 16/17 grudnia 2016 r.
https://twitter.com/KrzysztofBrejza/status/809890844413227008
Poseł Krzysztof Brejza napisał na Twitterze, że ministrowie Kamiński, Ziobro i Zieliński podpisali listę obecności po zamknięciu obrad Sejmu oraz opublikował wideo. 16/17 grudnia 2016 r.

Gdy poseł Tadeusz Cymański szedł przez tłum protestujących, bałem się, że ktoś w emocjach zrobi mu krzywdę. I co wtedy? Opłaci się skórka za wyprawkę? Może to dobry czas dla rządu i opozycji by zacząć rozmawiać.

Wstałem dziś wcześnie, o 5 rano, żeby przygotować przegląd weekendowej prasy w Polskim Radiu 24. Zawsze na koniec audycji staram się wrzucić jakiś żarcik z krajów, w których weekend już trwa. Szukam więc gazet z Australii, Nowej Zelandii, Japonii, czy innych Wysp Salomona. Tym razem rzuciłem okiem na „Komsomolską Prawdę” oddział Władywostok, W dziale społeczeństwo pierwsza wiadomość brzmiała: „Najważniejsze wydarzenia z nocy – Obama wystąpił na konferencji podsumowującej jego prezydenturę, a w Polsce opozycja broni praw dziennikarzy”.

„Komsomloska Prawda”? O nas? Sam nie wiem, czy to zabawne.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]