Reklama

„Sceny erotyczne i inne”

„Sceny erotyczne i inne”

12.08.2013
Czyta się kilka minut
Jest lato 1970 r. Jak co roku na Starym Mieście w Warszawie zbierają się uczestnicy pieszej pielgrzymki na Jasną Górę. Towarzyszy im ekipa filmowa Służby Bezpieczeństwa: ma zebrać kompromitujący materiał...
(Podpisy zdjęć na końcu tekstu) Fot. Achiwum IPN
W

Warszawscy pielgrzymi mają do pokonania 243 km. To osiem dni marszu. Każdy zabiera swoje problemy – i niesie przed oblicze Czarnej Madonny.
Pielgrzymka warszawska – bo idą w niej głównie mieszkańcy Warszawy i okolic – ma w Polsce długoletnią tradycję. Jej początków można doszukiwać się w XVIII wieku: w 1711 r. wyruszyło pieszo z Warszawy dwudziestu mężczyzn niosących srebrne wotum i błagalną prośbę o ocalenie mieszkańców przed szalejącą zarazą. Z czasem, już pod rosyjskim zaborem, pielgrzymki nabrały charakteru manifestacji religijno-patriotycznych i narodowych. Na Jasną Górę przybywano z wizerunkiem polskiego orła, z rozwiniętymi sztandarami i pieśniami patriotycznymi. Po powstaniu styczniowym władze rosyjskie w ramach represji zabroniły duchowieństwu udziału w pielgrzymkach.
OBRAZ „ARESZTOWANY”
Po II wojnie światowej z ideą pielgrzymek na Jasną...

6817

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]