Reklama

Scena dla wielkich aktorów

Scena dla wielkich aktorów

25.09.2007
Czyta się kilka minut
MAŁGORZATA NOCUŃ: - Przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi, podobnie jak w marcu 2006 r., znów rośnie populizm polityków, pojawia się kwestia wysokich świadczeń socjalnych, w tym słynnego już becikowego (sięgającego nawet równowartości 17 tys. zł). Czy ukraińskie społeczeństwo wyczuliło się już na podobne chwyty i już ich nie kupuje?
J

JAROSŁAW HRYCAK: - Jedną z najciekawszych tendencji dotyczących tych wyborów pokazują badania opinii społecznej, które mówią, że odsetek społeczeństwa mający już dosyć polityki wyraźnie się zwiększył. Elektorat negatywny pójdzie do wyborów tylko po to, aby wyrazić sprzeciw i zagłosować przeciwko wszystkim partiom. Zapowiada to duża część respondentów z dużych ukraińskich metropolii.

Wyniki tych badań mogą również cieszyć, ponieważ pokazują, że na Ukrainie część społeczeństwa już uodporniła się na manipulację. Różnica między wyborami w 2006 r. i teraz widoczna jest choćby w tym, że partie polityczne o wiele mniejszą wagę przywiązują do kampanii wyborczej. W porównaniu z wydatkami na kampanię sprzed roku ta wydaje się być bardzo skromna. Politycy zdali sobie sprawę, że elektorat jest stabilny i wybory wiele nie zmienią.

Ukraińcy zdają sobie...

6591

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]