Reklama

Absencja "kolorowej rewolucji"

Absencja "kolorowej rewolucji"

20.11.2005
Czyta się kilka minut
To, że podczas wyborów parlamentarnych w Azerbejdżanie w niedzielę 6 listopada doszło do naruszeń ordynacji wyborczej, przyznają zgodnie zarówno międzynarodowi obserwatorzy, jak i opozycja, a także... prezydent Ilham Alijew.
R

Różnica jest tylko taka, że każdy trochę inaczej postrzega skalę tego zjawiska. Opozycja zorganizowała demonstrację, prokuratura aresztowała kilku nadgorliwych przewodniczących lokalnych komisji wyborczych, Centralna Komisja Wyborcza zaś jeszcze raz liczyła głosy w niektórych okręgach.

Mimo że wybory do Medżlisu (parlamentu) nie przebiegły z zachowaniem standardów demokratycznych - czego domagał się Zachód - to jednak kampania wyborcza i sam akt głosowania był bardziej przejrzysty niż podczas wyborów prezydenckich w 2003 r. Naciskanym przez Zachód władzom zależało dziś na uczciwym przeprowadzeniu głosowania. Stąd nawet w ostatniej chwili wprowadzono poprawki do ordynacji, m.in. w celu zapobieżenia powtórnemu głosowaniu zaaprobowano postulowany przez organizacje międzynarodowe obowiązek znakowania palców wyborców atramentem sympatycznym.

Jednak...

8723

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]