Reklama

Rzymskie wakacje

Rzymskie wakacje

19.09.2017
Czyta się kilka minut
Wczesne lata 90., jak dobrze, żeście były! O czasy, gdy wakacyjny wyjazd za granicę był wydarzeniem, o którym mówiło się potem długo, pokazując rodzinie wywołane na błyszczącym papierze fotografie.
C

Czasy, w których rodzice musieli wybierać, czy zwiedzamy wszyscy Muzea Watykańskie, czy raczej Forum Romanum, bo na obie atrakcje nie było nas stać. Prawdę mówiąc, na jedną też nie za bardzo. Czasy, w których dziadek kupił nam w Wiedniu jedne lody cytrynowe na spółę, bo dwie kulki kosztowały tyle, co nasza dzienna stawka żywieniowa. Lizanie Zachodu przez szybę, bagażnik naszego poloneza pełen mielonki w puszce i zupek chińskich, zakupy w tanim sklepie As w San Benedetto del Tronto i grupy Czechów zaopatrzonych w „kalkulaczki”, na których ciągle przeliczali kursy walut, a to wyjmując z koszyka wino w pięciolitrowych baniakach, a to je tam wkładając, w zależności od wyniku.

Myślałam o tych wyprawach do lepszego świata, gdy kilka dni temu znalazłam się w Rzymie z przyjaciółką, która była tam po raz pierwszy. Minęło ponad 20 lat od owych pamiętnych wyjazdów zielonym poldkiem, z...

5091

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Chwalić izolację, egoizm, niechęć do wielokulturowego tłumu? A przecież chodzi o gości, których nie trzeba utrzymywać (wręcz się na nich zarabia) ani tolerować, gdyby granice gościnności przekroczyli. Wtedy - w samolot i do domu, na ich koszt, ewentualnie na koszt ich rodzimego MSZ. Niech się pani tak nie boi liczących na łatwy seks Brytyjczyków. Damy radę! Wir schaffen das! Ce la faremo!

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]