Reklama

Rzeka i horyzont

Rzeka i horyzont

20.11.2007
Czyta się kilka minut
Dawne i nowe filmy rosyjskie mają ten sam rozmach. To kino, które jest charakterem Rosji: wyzywającym zestawieniem orgiastycznego apetytu na życie i zniewalającego smutku...
W

Wielu kinomanów doskonale pamięta czasy, kiedy telewizyjna ramówka układana była pod - często wątpliwe - osiągnięcia kinematografii ZSRR, a organizowane z pompą "Dni Filmu Radzieckiego" stawały się okazją do partyjnego przyjęcia artystycznych oficjeli zza wschodniej granicy. Kulturalne koszty ówczesnej prosowieckiej polityki okazały się bardzo wysokie. Po upadku Bloku Wschodniego z polskich kin zniknęły właściwie wszystkie rosyjskie filmy - nikt nie chciał ich dystrybuować ani oglądać. Nasza świadomość zatrzymała się na nazwiskach Michałkowa, Tarkowskiego czy Riazanowa. Od czasu do czasu pojawiały się wprawdzie "pierestrojkowe" fajerwerki w rodzaju rozerotyzowanej "Małej Wiery" Wasilija Piczula, przejmującej "Pokuty" Tengiza Abuładze czy rozpaczliwego "Taxi Blues" Pawła Łungina, ale powoli i bez sentymentów zaczęliśmy zapominać o kinie sąsiadów.

Wilk...

8946

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]